Cestujeme
luxusní třídou
SUV

Proč vlastně cestujeme letadlem?

Vyrazte na
dovolenou snů
v americkém
luxusním SUV

„Miláčku kam letos poletíme?“ Tak začíná cestovní dobrodružství téměř v každé rodině. V tom okamžiku všem rodičům se dvěma či třemi dětmi naskočí myšlenky na balení do letadla. Vlastně to není myšlenka, je to celý proud myšlenek a vzpomínek.

Auto místo letadla?

Jak se sbalit do 20kg kufrů, abyste je na letišti pobrali k odbavení? Na pomoc dětí rovnou zapomeňte. Ty zpravidla v odletové hale loví data na mobilu. Jak budete celou dobu upachtění a funět do roušky. Jak je budete vše ládovat na letišti do taxíku, protože už se dvěma dětma zaberete přinejmenším celé MPV, se třemi je nutný už malý autobus. Jak všechny příruční tašky nacpete do letadla a horních přihrádek bez toho, abyste spolucestující nevytočili hned na začátku. Byť víte, že bez traumatu svého okolí cestu stejně nezvládnete, protože kdo neletěl s dětmi, neví nic o cestování.

Jde to i jinak

Letos to ovšem plánuji trochu jinak. Cíl naší dovolené je stále na starém kontinentě a v rozumné dojezdové vzdálenosti. Proud děsivých vzpomínek se mi rozplývá…. „miláčku letos na dovolenou pojedeme“. Ale pozor, žádné evropské SUV. Letos budeme cestovat první třídou. Americké GMC Yukon Denali XL je, alespoň pro mě, ta správná volba. Ano, to jsou ty pravé obří SUV, které vídáme ve filmech a teď už i na českých silnicích. Rozdíl je ten, že vedle 7 míst máte k dispozici ještě plnohodnotný zavazadlový prostor. Do něho vedle 4 kufrů sbalíte i celou lednici. Už žádné kompromisy.

Virtuální prohlídky


Aby dovolená se dvěmi dětmi nebyla od začátku noční můra, musí být ti, kdo cestují na zadních sedačkách spokojení. Když nejsou, nespokojenost se přesouvá na sedačku spolujezdce. Tři nespokojené sedačky znamená kolaps a výletní loď jde ke dnu. Takže jak udělat zadní sedačky spokojené? Jednoduše.

Za prvé, obě jsou totiž kapitánské a tedy navzájem oddělené. Pasažéři se tedy nedostanou do vzájemného kontaktu a vy nemusíte celou cestu řešit výkřiky typu: ať mě nechá, ať mi to nebere, on do mě kope. To totiž vydržíte maximálně 100 km a pak začnete šlapat na plyn, což způsobí nespokojenost sedačky spolujezdce a BUM, loď jde ke dnu. Za druhé, mají integrované LCD monitory s úžasnými bezdrátovými sluchátky a vlastním USB vstupem. Podpora pro miracast, tedy zrcadlení mobilu je k nezaplacení. Samozřejmě moderní děti jsou závislé na datech. Vůz má integrovanou wifi, která vysílá data z vaší mobilní sítě. Děti se na Vaše data přisají jak čmeláci na med.

Spokojené děti = Pohodová cesta

Když máte vyřešený digitální svět kolem dětí, můžete řešit ostatní komfort. Panoramatická střecha, aby netrpěli ponorkovou fóbií, 3 zónová klimatizace, aby se všem svěže dýchalo, vlastní ovládání pro vyhřívání sedadel, vzduchové pérování s jízdou jako na obláčku a spousty místa kolem na jídlo. Když mají děti sluchátka, může si spolujezdec jízdu na předních sedačkách vychutnat při poslechu vlastní hudby z audio systému značky Bose a k tomu kávu, kterou pohodlně umístí do držáků v širokém středovém panelu. Vnímáte ten rozdíl. Tohle prostě v letecké dopravě nezařídíte.

Pro Vás je odměnou komfortní cesta, může být klidně delší než letadlem.

Jelikož Váš jízdní styl se přizpůsobí náladě na palubě, vyhnete se i stresovým situacím na silnici. Jediné o co se budete starat, je navigace a zastávky na toaletu. Ale to je hračka. Když máte Apple CarPlay nebo Android Auto jejich podporované navigace spolehlivě fungují všude po Evropě. Na delší vzdálenost pomohou jízdní asistenti. Využijete adaptivní tempomat, mrtvý úhel, head-up display nebo udržení v jízdním pruhu. Při nakládce a vykládce si snížíte světlou výšku vozu, naopak při dojezdu k horské chatě zvolíte off-road mode a čtyřkolku s redukcí.

A který model vybrat?

Moje volba padla na GMC Yukon XL. Není to ovšem jediná volba. Z nabídky vozidel této kategorie si můžete vybrat o něco dostupnější varianty jako Chevrolet Suburban nebo Ford Expedition. Posledně zmíněný bude posádku hýčkat i masážními sedačkami. Nebo naopak můžete letět opravdu první top třídou, když zvolíte Lincoln Navigator nebo Cadillac Escalade. Ve specifikacích jsem se dočetl, že v Escalade si mohou zadní cestující nezávislé ovládat hlasitost, nebo při konverzaci naopak audio systém sám zesiluje hlasy posádky, aby se lépe slyšeli. Ovšem pro opravdové fajnšmerky tu máme novinku „best in class SUV“ nejlepší ve své třídě SUV Jeep Wagoneer Series III 2022.

Tak co myslíte, sejdeme se tentokrát na silnicích?